Загальні властивостi будiвельних матеріалів
Кількість води, якої не вистачає на замішування
1 м3 бетонної суміші
Вн=В-vр·rд·(1-К/100)=157-8,38·1,044·(1-10/100)=149
л.
69.Визначити номінальний склад гідротехнічного
бетону для надводної зони річкової споруди марки М200 з рухливістю бетонної
суміші за осадкою конуса 4-5 см. Матеріали: портландцемент з активністю Rц=45
МПа, пісок дрібний з водопотребою Вп=9% і дійсною густиною rп=2,65
г/см3, гранітний щебінь з найбільшою крупністю 70 мм, дійсною
густиною rщ=2,6
г/с3 і насипною густиною rн.щ=1450 кг/м3.
Для визначення складу бетону
використовуємо розрахунково-експериментальний метод Б.Г.Скрамтаєва -
Ю.М.Баженова.
Водоцементне відношення знаходимо за
формулою
Rб = А·Rц·(Ц/В-0,5),
де Rб - міцність бетону;
А - коефіцієнт якості, який можна прийняти 0,55; Rц - активність
цементу,
.
Найбільш допустиме В/Ц, яке забезпечує комплекс
потрібних властивостей надводного бетону, повинно бути 0,65.Для економії
цементу приймаємо рішення ввести добавку мінерального наповнювача, наприклад
золу ТЕЦ (Д), з дійсною густиною rд=2,1 г/см3.
Орієнтовну витрату води знаходимо за
графіком (рис. 4.2.), вводячи поправку на водопотребу піску і застосування
щебеню:
В=155+5·2+10=175 л/м3.
Витрата цементу із умови міцності
Ц=В:В/Ц=175:0,76=230 кг/м3.
Необхідна витрата добавки
мінерального наповнювача знаходимо за формулою
,
де (В/Ц) / - водоцементне відношення
із умови довговічності:
.
Загальний вміст в’яжучої речовини
Ц+Д=230+39=269кг/м3.
Пустотність щебеню: Пщ=1-(rн.щ/rщ)=1-(1,45/2,6)=0,44.
В залежності від водоцементного відношення і
витрати цементу за табл. 4.2 знаходимо коефіцієнт розсуву kp=1,34.Витрата
щебеню і піску:
;
Для визначення складу бетону в частках за масою
розділим витрату кожного компонента на витрату цементу:
Ц/Ц:П/Ц:Щ/Ц:В/Ц:Д/Ц=230/230:769/230:1150/230:175/230:39/230=
=1:3,3:5:0,76:0,17.
Таблиця 4.2
Витрата цементу
|
В/Ц
|
|
0,4
|
0,5
|
0,6
|
0,7
|
0,8
|
250
|
-
|
-
|
1,26
|
1,32
|
1,38
|
300
|
-
|
1,30
|
1,36
|
1,42
|
-
|
350
|
1,32
|
1,38
|
1,44
|
-
|
-
|
400
|
1,40
|
1,46
|
-
|
-
|
-
|
70.Визначити з допомогою номограм
(рис. 4.3. - 4.5.) склад без добавки і з добавкою СНВ бетону монолітного
облицювання каналу. Рухливість бетонної суміші ОК=4-6 см. Проектні марки бетону
М300 і F200.
Без добавки СНВ F200
забезпечується при марці бетону М350.Вихідні матеріали: портландцемент
середньоалюмінатний марки 400, НГ=27%, rц=3,1
г/см3; пісок кварцовий Мк=2,8, rп=2,6
г/см3 щебінь гранітний фракцією 5-20 мм, rщ=2,6
г/см3. Склад бетону без застосування добавок ПАР за допомогою
номографічного методу знаходимо наступним чином. По номограмі (рис. 4.3.) для
бетону М350 при осадці конуса 4-5 см, марці цементу 400 з НГ=27% необхідно
Ц/В=2,3.Водопотреба бетонної суміші
(рис. 4.4.) для щебеню з максимальною крупністю 20 мм складає
205 кг/м3. Витрата
цементу Ц=В·Ц/В=205·2,3=472 кг/м3.
По номограмі (рис. 4.5.) знаходимо
оптимальну частку піску в суміші заповнювачів, для піску з Мк=2,8, r
=0,34.
Визначаємо витрату піску і щебеню:
;
.
У випадку застосування добавки СНВ
склад бетону знаходимо наступним чином. За номограмою (рис. 4.6.) знаходимо
(Ц/В)1=1,90. Водопотребу знаходимо на рис. 4.4. і коректуємо з
урахуванням оптимального об’єму емульгованого повітря, встановлено емпірично.
Приймаємо об’єм повітря vв=3%.
Зниження водовмісту в бетонній суміші на
кожен процент повітря 3 л. Тоді В1=196
кг/м3.Витрата цементу складає Ц1=В1·(Ц/В)1=196·1,9=372
кг/м3.
По номограмі (рис. 4.5.) визначаємо
частку піску в суміші заповнювачів r1=0,35.
Витрати піску і щебеню:
;
71.Номінальний склад бетону 1:2,1:3,5 (за
об’ємом), В/Ц=0,55, на 1 м3 бетону витрачається 310 кг цементу з
насипною густиною rн.ц=1250
кг/м3.Для виготовлення бетону застосували щебінь і пісок з вологістю
w відповідно 2 і 4% і насипною густиною rн.щ=1450 і rн.п=1400
кг/м3 (в сухому стані).Визначити витрати матеріалів на v=200 м3
бетону за масою.
Визначаємо витрати матеріалів на 1 м3
бетону за об’ємом:
vц=Ц:rн.ц=310:1250=0,25
м3;
vп=vц·2,1=0,25·2,1=0,52
м3;
vщ=vц·3,5=0,25·3,5=0,87
м3;
.
За масою:
Ц=310 кг;
В=vв·rв=0,17·1000=170
кг;
П=vп·rп=0,52·1450=754
кг;
Щ=vщ·rщ=0,87·1400=1218
кг.
З урахуванням вологості
заповнювачів:
Цр=310 кг;
Пр=П+Пw/100=754+(754·0,04)=784
кг;
Щр=Щ+Щw/100=1218+(1218·0,02)=1242
кг;
Вр=В-Пw/100-Щw/100=170-(754·0.04)-(1218·0,02)=115
кг.
Робоча витрата матеріалів на 200 м3
бетону:
Цvр=310·200=62000
кг;
Пvр=784·200=156800
кг;
Щwр=1242·200=248400
кг;
Вvр=115·200=23000
кг.
72.Визначити коефіцієнт виходу,
середню і дійсну густину, а також пористість цементного бетону, якщо для
отримання 100 м3 бетонної суміші із В/Ц=0,7 використано mц=32
т, піску vп=45 м3 і щебеню vщ=78 м3.Насипна
густина цементу rн.ц=1300
кг/м3, піску rн.п=1500
кг/м3, щебеню rн.щ=1450
кг/м3.Дійсна густина цементу rц=3,1
г/см3, суміші заповнювачів rз=2,65
г/см3.Кількість хімічно зв’язної води складає 20% від маси цементу.
Коефіцієнт виходу бетонної суміші
,
де vб.с, vц, vп,
vщ - відповідно об’єми бетонної суміші, цементу, піску, щебеню.
Насипний об’єм цементу дорівнює відношенню маси
цементу до його насипної густини: vц=mц/rн.ц=32:1,3=24,6
м3;
.
Середня густина бетонної суміші
.
Витрати піску і щебеню за масою mп і
mщ знайдені як похідні відповідних їх витрат за об’ємом на значення
насипних густин (mп=45·1,5=67,5 т, mщ=78·1,45=113,1
т), а витрата води mв - як похідну витрати цементу на В/Ц (mв=32·0,7=22,4
т).
Для того, щоб знайти середню густину бетону rоб при
випаровуванні всієї надлишкової води, треба врахувати її при визначенні маси
бетону, а замість всієї витрати води тільки кількість хімічно зв’язаної води mх.в=32·0,2=6,4
т;
.
Дійсну густину бетону знаходять за формулою
.
Абсолютні об’єми компонентів бетонної суміші:
vа.ц=32:3,1=10,32 м3;
vа.п+vа.щ=(67,5+113,1):2,65=67,1
м3;
vх.в=6,4:1=6,4 м3.
Пористість бетону
.
Пористість бетону орієнтовно можна визначити і
за іншою формулою:
,
де wх - кількість хімічно зв’язаної
води в частках від маси цементу; В і Ц - витрата води і цементу на 1 м3
бетонної суміші;
В=mв/vб.см=22400/100=224
кг/м3;
Ц=mц/vб.см=32000/100=320
кг/м3;
.
73.Бетон на матеріалах рядової
якості при В/Ц=0,5 через n=14 діб твердіння показав міцність на стиск Rб=25
МПа. Визначити орієнтовно активність цементу.
Для орієнтовного визначення
активності цементу можна скористатися формулою Боломея-Скрамтаєва:
Rб=А·Rц·(Ц/В-0,5),
де А - коефіцієнт якості вихідних
матеріалів (приймаємо 0,6); Rб - міцність бетону в 28-добовому
віці; Ц/В - цементно-водне відношення (Ц/В=1:0,5=2).
Орієнтовну міцність бетону у
28-добовому віці знаходимо за формулою Б.Г.Скрамтаєва:
.
Визначаємо орієнтовно активність цементу: 32=0,6·Rц·(2-0,5),
звідки Rц=32/(0,6·1,5)=35 МПа.
74.Бетон М300 з ОК=9-12 см на цементі М400 після
тепловологісної обробки виробів повинен мати межу міцності при стиску 70%
марочної. Досягнення необхідної міцності бетону після теплової обробки
потребувало завищення марки бетону до М400.Для економії цементу було прийняте рішення
ввести комплексну хімічну добавку, яка містить пластифікатор і прискорювач
твердіння. Яка може бути досягнута економія цементу, якщо пластифікуюча добавка
дозволяє на 8% зменшити витрату води для досягнення потрібної рухливості
бетонної суміші без зниження міцності бетону, а прискорювач твердіння дозволяє
забезпечити 70%-у міцність бетону М350 після тепловологісної обробки? Найбільша
крупність піску і щебеню 40 мм.
Знайдемо спочатку економію цементу
за рахунок прискорювача твердіння при переході бетону із М400 у М350.
Із формули Rб=АRц(Ц/В-0,5)
випливає Ц/В=(Rб+0,5Rц)/(А·Rц).
Витрата цементу Ц=(Ц/В)·В.
За рис. 4.2. можна зробити висновок,
що необхідна витрата води повинна бути 195 кг.
Для бетону М400 розрахункові
значення Ц/В і Ц відповідно складають:
.
При зміні марочної міцності бетону
DЦ/В=DRб/(А·Rц,)
де DЦ/В - різниця цементно-водних відношень,
необхідних для відповідних марок бетону; DRб - різниця меж міцності
бетону при стиску для порівнюваних марок.
При переході бетону від М400 до М350
DЦ/В=(40-35)/(0,6·40)=0,21.
Економія цементу при введенні прискорювача
твердіння DЦ1=(DЦ/В)·В=0,21·195=41
кг, що складає 10% витрати цементу, необхідного для отримання бетону М400.
Додаткову економію цементу за рахунок введення
пластифікуючої добавки можна знайти за формулою
DЦ2=(Ц/В)·DВ,
де DВ - зменшення водовмісту бетонної суміші.
Для бетону М350 Ц/В, вирахуване за приведеною
вище формулою, складає 1,96; DВ=195·0,08=13,65 кг; DЦ2=1,96·13,6»27 кг.
Загальна економія цементу за рахунок комплексної
пластифікатора і прискорювача твердіння DЦ=DЦ1+DЦ2=41+27=68
кг.
Вона складає приблизно 17% від витрати цементу
до введення добавки.
75.Встановити склад змішаного розчину М50 для
кладки стін будівель із порожнистої цегли. Рухливість розчину повинна складати
7 см. В’яжуче - портландцемент активністю30 МПа і насипною густиною rоц=1200
кг/м3. Неорганічна добавка - вапняне тісто із середньою густиною rов=1400
кг/м3, пісок - дрібний кварцовий з насипною густиною rо.п=1350
кг/м3 і вологістю 6%.
Визначаємо витрати матеріалів на 1 м3
піску.
За табл. 4.3 витрата цементу складає
Ц=185 кг, а його об’єм vц=185:1,2=154 л.
Витрата вапняного тіста vВп=170(1-0,002·Ц)=170·0,630=107
л, а його маса Вп=107·1,4»150 кг.
Складаємо пропорцію об’ємних частин
розчину:
.
Витрата води В=0,50·(Ц+Вп)=0,50·(185+150)=167
кг.
Отриманий розрахунковий склад повинен бути
відкоригований на пробних замісах.
76. Визначити коефіцієнт виходу і витрату
матеріалів на 1 м3 вапняного розчину складом вапно:пісок 1:3 (за
об’ємом) при об’ємі порожнин в піску П=40%.
Коефіцієнт виходу b=vр/(vВп+vп).
Об’єм розчину, отримуваного з 1 м3
вапняного тіста і 3 м3 піску, vр=1+3·(1-П/100)=1+3·(1-0,4)=2,8
м3.
Коефіцієнт виходу b=2,8/(1+3)=0,7.
Витрата вапна на 1 м3
розчину
.
Витрата піску vп=0,36·3=1,08
м3.
Таблиця 4.3
Марка розчину
|
Рекомендована марка в’яжучого
|
Rв·mв
|
Витрата в'яжучого на 1 м3
|
|
|
|
піску
|
розчину
|
200 150 100 75 50 25
|
500 400 500 400 300 500 400 300 500 400 300
200 400 300 200 200
|
180 140 102 81 56
|
360 450 280 350 470 205 255 340 160 200 270
405 140 185 280 155
|
410 490 330 400 510 245 300 285 195 240 310
445 175 225 325 190
|
Примітка:
Rб - активність в’яжучого, mв - маса в’яжучого. Наведені
витрати в’яжучих належать до цементно-вапняних та цементно-глиняних розчинів і
піску у рихло-сипучому стані при вологості 3-7%.
5. Штучні без випалювальні кам’яні
матеріали
77. Визначити необхідну витрату
вапна, води для гашення і піску для отримання n=1000 шт. силікатної цегли
густиною rс.ц=1800
кг/м3 при вологості wц=6%. Активність вапна А=85%,
вологість піску wп=6%. Активність вапняно-піщаної маси (вміст СаО) Ам=8%
за масою. Прийняти, що при гасінні вапна добавка води Вф=120 %
розрахункової.
Маса 1000 шт. силікатної цегли із
вологістю 6% складає mк=b·h·l·n·rо.к=0,12·0,065·0,25·1000·1800=3510
кг, де b=0,12, l=0.25 і h=0,065 - розмір цегли, м.
Маса 1000 шт. сухої цегли
.
Вміст СаО mСаО=mц.с·Ам/100=3300·0,08=264
кг.
При активності 85% вміст негашеного вапна у масі
.
Розрахункова витрата води на гасіння вапна можна
знайти з реакції
СаО + Н2О = Са(ОН)2
56 18 74
56 - 18
264 - Вр
Вр=264·18/56=84,8
кг.
Витрата води Вф=(Вр·120)/100==(84,8·120)/100=102
кг.
Витрата сухого піску Пс=mц.с-mВп-Вф=3300-310-102=2888
кг.
Витрата вологого піску Пw=Пс+Пс·wп/100=2888+2888·0,06=
=3061 кг.
78. Порівняти теплопровідність
звичайної керамічної цегли масою 3,41 кг, одинарної і потовщеної цегли масою
відповідно 3,7 кг і 4,3 кг, а також пустотілого силікатного каменю масою 5,96
кг. Розміри звичайної керамічної і одинарної силікатної цегли 0,25х0,12х0,065
м, потовщеної силікатної цегли - 0,25х0,12х0,088м і пустотілого силікатного
каменю - 0,25х0,12х0,138 м.
Знаходимо середню густину звичайної
керамічної цегли:
rз.к.ц=3,
41/(0,25·0,12·0,065)=1748 кг/м3; одинарної силікатної
цегли: rо.с.ц=3,7/(0,25·0,12·0,065)=1897
кг/м3; потовщеної силікатної цегли rп.с.ц=4,3/(0,25·0,12·0,088)=1628
кг/м3; пустотілого силікатного каменю rп.с.ц=5,96/(0,25·0,12·0,138)=1440
кг/м3.
Орієнтовно можна підрахувати, що
теплопровідність кам’яних матеріалів пропорційна їх середній густині. Тоді, умовно
прийнявши теплопровідність звичайної керамічної цегли за 1, значення
теплопровідності порівнюваних силікатних виробів будуть відповідно 1,08, 0,93 і
0,82.
79. В каналізаційний колектор,
помилково збудований із силікатної цегли, попадають промислові стічні води, які
містять соляну кислоту у кількості с=13 г на 1 м3 води. Розрахувати,
яка кількість вапна буде розчинена із цегляних стін колектора за місяць його
експлуатації, якщо за добу через нього проходить v=100 м3 стічних
кислих вод, а у реакцію вступає m=40% кислоти. Через колектор в місяць
проходить стічних вод
V=30·v=30·100=3000 м3.
В реакцію вступає кислота:
.
Руйнування цегли проходить в результаті реакції
вапна із кислотою:
Са(ОН) + 2НСl = CaCl2 + H2O
Складаємо пропорцію:
73 кг НСl - 74 кг Са(ОН)2
15,6 кг НСl - x кг. Са(ОН)2
x=15.6·74/73=15,7 кг.
80. Підібрати склад газосилікату при
міцності Rr=5 МПа середньою густиною в сухому сані ro.г=600
кг/м3. Газоутворювач - алюмінієва пудра ПАК-3. Активність вапна АВп=70%.
В’яжуче змішане - вапно : пісок (1:1).
По графіку (рис. 5.1.) встановлюємо,
що водотверде відношення газосилікату (В/Т) при rо.г=600
кг/м3 складає 0,52, витрата алюмінієвої пудри - 0,175% маси
матеріалів.
За табл. 5.1 необхідна активність
суміші, тобто вміст активного СаО, % до маси сухої суміші, Асм=19%.
Витрата вапна
де k - коефіцієнт, враховуючий кількість
гідратної води, k=0,85-0,95).
Вміст меленого піску у в’яжучому Пм=Вп=147
кг/м3.
Кількість кремнеземистого компоненту
в суміші:
Пк=k·rо.г-Вп-Пм=0,9·600-147-147=246
кг/м3.
Витрата води В=(Вп+Пм+Пк)·В/Т=(147+147+246)·0,52=284
л.
Розрахунковий склад газосилікату
повинен бути уточнений дослідними замісами.
Таблиця 5.1
Вміст активного СаО, % до маси
сухої суміші
|
Межа міцності при стиску, МПа, при
середній густині сухого газосилікату, кг/м3
|
|
300
|
400
|
500
|
600
|
700
|
800
|
900
|
1000
|
16
|
0,5
|
1,5
|
2,3
|
4,1
|
5,9
|
7,5
|
9,0
|
11,0
|
17
|
0,7
|
1,7
|
2,5
|
4,3
|
6,1
|
8,0
|
9,6
|
11,8
|
18
|
0,8
|
1,8
|
2,7
|
4,6
|
6,5
|
8,4
|
10,3
|
12,6
|
19
|
0,9
|
1,85
|
2,9
|
5,0
|
7,0
|
8,8
|
11,0
|
13,3
|
20
|
1,0
|
1,9
|
3,0
|
5,2
|
7,3
|
9,2
|
11,6
|
14,2
|
21
|
1,1
|
2,0
|
3,2
|
5,3
|
7,6
|
9,7
|
12,3
|
15,0
|
Страницы: 1, 2, 3, 4, 5, 6
|